Start arrow Aktualności arrow Najnowsze arrow Pałacyk doczekał się remontu
piątek, 23 kwiecień 2021
 
 
Pałacyk doczekał się remontu PDF Drukuj E-mail
Oceny: / 0
KiepskiBardzo dobry 
Napisał Administrator   
środa, 23 lipiec 2008

Trwa remont pałacyku myśliwskiego Habsburgów, w którym siedzibę ma wiślański oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Zabytkowy budynek będzie miał nowy dach, balkony, kominy i instalację odgromową.

— Budynek wymagał remontu od wielu lat — mówi Helena Skorupa, prezes PTTK w Wiśle. — W dachu były dziury, a stan techniczny, higieniczny i estetyczny budynku pozostawiał wiele do życzenia.

Od 2005 roku składaliśmy wnioski do Ministerstwa Kultury z prośbą o przeprowadzenie remontu. Na własny koszt wykonaliśmy nawet dokumentację. Pukaliśmy chyba do wszystkich instytucji, które mogłyby poratować zabytkowy budynek, który przecież zawsze był atrakcją turystyczną miasta. Odpowiedzi na nasze wnioski były negatywne, więc własnymi siłami musieliśmy zabezpieczyć prowizorycznie dach, który w pewnym momencie po prostu przeciekał.

Dopiero w tym roku Śląski Konserwator Zabytków w Katowicach przyznał PTTK 280 tys. zł i remont mógł ruszyć. Pałacyk myśliwski Habsburgów będzie miał nowy dach z drewnianych gontów, balkony, kominy i instalację odgromową. Prace potrwają do końca września.

Pałacyk myśliwski Habsburgów w Wiśle został wybudowany na polanie Przysłop w latach 1897-1898 na polecenie arcyksięcia Fryderyka Habsburga. Pałacyk był bazą wypadową na polowania. Gościli tu m.in. cesarz niemiecki Wilhelm II Hohenzollern oraz arcyksiążę Karol, cesarz austriacki. Potem w pałacyku urządzono schronisko, które z powodzeniem działało wiele lat. Gdy jednak na Przysłopie wybudowane nowe schronisko, podupadający drewniany obiekt przestał być potrzebny. Przed wyburzeniem uratowało pałacyk Towarzystwo Miłośników Wisły, które w 1985 roku przeniosło go do centrum Wisły. Od tego czasu działa tu m.in. Centralna Recepcja PTTK.

portal gazetacodzienna.pl
< Poprzedni   Następny >
Imieniny
23 Kwietnia 2021
Piątek
Imieniny obchodzą:
Adalbert, Gerard,
Gerarda, Gerhard,
Helena, Jerzy,
Wojciech
Do końca roku zostało 253 dni.
Google Wyszukiwarka
Google Polska!

Sieć

inforegion.pl
 
Top! Top!