Start arrow Aktualności arrow Najnowsze arrow Atlas bezdroży w Muzeum Śląskim
czwartek, 05 sierpień 2021
 
 
Atlas bezdroży w Muzeum Śląskim PDF Drukuj E-mail
Oceny: / 0
KiepskiBardzo dobry 
Napisał Administrator   
czwartek, 24 lipiec 2008
Wykonane różnorodną techniką obrazy Jana Bresińskiego to widziane z góry, z perspektywy „oka” satelity miasta, a raczej krajobrazy po katastrofie atomowo-wojennej
Prace od 25 lipca do 31 sierpnia można oglądać w Muzeum Śląskim w Katowicach. Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek 24 lipca o godz. 15.00.


Jan Bresiński (ur. w 1954 roku) pochodzi z Bytomia. Studiował malarstwo i grafikę na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale grafiki w Katowicach, dyplom uzyskał w 1979 roku. Od 1985 roku mieszka i tworzy w Niemczech. Regularnie wystawia i bierze udział w akcjach artystycznych (ponad 40 wystaw indywidualnych i grupowych w Niemczech i za granicą).

Prace Bresińskiego to bogactwo formy. Łączą w sobie malarstwo, rzeźbę i instalacje przestrzenne. Gips, druk na plexi, akryle, pastele, grafit czy drewno to tylko kilka z wykorzystywanych przez artystę tworzyw. Z nich powstają miasta. Jak pisze Piotr Piaszczyński w publikacji towarzyszącej wystawie, są to „Miasta-molochy. Miasta – labirynty. Miasta – widma. Bezludne, zjawiskowe, jakby opuszczone. Możemy się tylko domyślać: tu stoją (stały) domy, osiedla, a te opustoszałe płaszczyzny przypominają zrujnowane stadiony lub place, ewentualnie wyschnięte wodne akweny. /…/ Odnosimy wrażenie, że oglądamy oto geometryczny senny koszmar „urbanistyczny” krajobraz po katastrofie: może atomowo-wojennej, może cywilizacyjno-demograficznej? Może jakiejś innej, nie znanej jeszcze, jaką potrafi przeczuć jedynie wybitny artysta.

Prezentowane na wystawie prace powstały w ostatnich latach. Do ich prezentacji w Polsce artystę zaprosiło Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki.

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

< Poprzedni   Następny >
Imieniny
5 Sierpnia 2021
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Cyriak, Emil,
Karolin, Maria,
Nonna, Oswald,
Oswalda, Stanisława
Do końca roku zostało 149 dni.
Google Wyszukiwarka
Google Polska!

Sieć

inforegion.pl
 
Top! Top!